Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s My Chemical Roamnce z časopisu Filter

6. 6. 2007

ObrazekMy Chemical Romance už dávno nejsou nezávislá skupina pro pár emo nadšenců. I když se o ně původní fanoušci neradi dělí, nemají na výběr - tahle parta teď prostě patří mezi největší skupiny světa. Ještě před pražským koncertem se nám podařilo získat exkluzivní rozhovor s frontmanem Gerardem Wayem.


Vy máte hodně oddané fanoušky.Proč myslíš, že k vám mají blízko?

Je to jednoduché - kapela vznikla v reakci na tragédii z jedenáctého září. Většina našich fanoušků bylo tenkrát osm nebo devět, takže vlastně mluvíme o dnešní mládé generaci.Vyrůstat v prostředí, kdese něco takového může stát a zjistit, že se nic nezmění a jednou na tomhle světě budeš vychovávat vlastní děti, je hrozné.No a vzhledem k tomu, že my jsme se na zákldě této tragedie dali dohromady, řešíme podobné věci, a proto jsme s nimi spřízněni. Ale kromě toho, že tyhle smutné věci řešíme, dokážeme povzbudit a to ty děcka asi potřebují.My jsme do toho šli, protože jsme to sami potřebovali a nakonec se ukázalo, že v tom nejsme sami.


Ti fanoušci k vám opravdu vzhlížejí.Cítíš se za ně zodpovědný?

Každý z nás cítí zodpovědnost sám za sebe a za svůj život. Nechceme propadnout rockovému klišé,,sex, drogy a rock'n'roll" a nahlas vystupujeme proti sexismu, rasismu, homofobii, ale proti těmhle věcem jsme byli vždycky. Ale jo, cítím zodpovědnost a za ty děcka, ale nijak mě to nesvazuje, protože stejně sám nechci být žádná troska.


Jaký je to pocit být trendy kapelou? O když to asi nebyl vyloženej záměr, poslouchat My Chemical Roamnce je teď prostě "in".

Nemyslím si. Ono je sice populární poslouchat naši kapelu, ale zároveň je to mezi spoustou lidí vyloženě nepopulární a to mě na tom baví. Myslím, že moc kapel to takhle nemá. Takže jsme v opravdu dobré pozici, protože nikdy nebudeme na sto procent cool a ani jsme po tom nikdy netoužili. Přijde mi to takový falešný, prosit jiný lidi o uznámí je něco, od čeho se naše kapela totálně distancuje. A i když jsme teď možná populární a máme hodně fanoušků, neznamená to, že je to cool být naším fanouškem.


Na vašem prvním koncertě jste prý publikum totálně rozsekali. Pamatuješ si, jaké to bylo?

Jasně, pamatuju. Bylo to neuvěřitelné - lidi tam slyšeli naše věci poprvé v životě, protože tenkrát jsme neměli žádné album, demáč, mp3 - nic. Takže to vlastně ještě nebyli naši fanoušci, ale reagovali naprosto skběle. Ten koncert nybil kapelu minimálně na rok a půl dopředu - dodalo nám to odvahu , kterou jsme opravdu potřebovali.


Je známo, že tvrdí, že ti My Chemical Romance už dvakrát zachránili život a že jiným lidem můžou pomoci. Jak?

Vysvětlím to na příkldu, jak to pomohlo mně. Poprvé mi kapela zachránila život, když jsem neměl vůbec žádný cíl. Bydlel jsem u rodičů v suterénu a nic jsem nedělal, prostě jsem se jen poflakoval. Kdybych u toho zůstal, nic by ze mě nebylo. Až kapela dala mému životu smysl a už bylo úplně jedno, jestli budu slavný nebo ne. Důležitý bylo, že jsem měl pro co žít. a potom jsem díky kapele přestal s chlastem a drogama. Vlastně jsem vystřízlivěl v naší koncertní dodávce. Strávil jsem měsíc pocením, byl jsem nevyzpytatelný, nepříjemný, protivný, ale kluci se na mě nevykašlali a já jsem se z toho dostal. No a způsob, jakým může kapela pomoci lisem, je skrze hudbu - nejsme terapeuti, nemáme pro lidi odpovědi, ale máme co říct a v tom to je.


Jste kapela, která hodně koncertuje. Který moment z koncertu je pro tebe nejlepší?

Pro mě je to vždycky začátek koncertu. Je to taková "elektrizující"atmosféra. Ten moment, když se poprvé rozsvítí světla, je neskutečně silný a v tu chvíli víš, že máš před sebou další skvělou show.


A je něco, co tě naopak dokáže během koncertu naštvat?

Ne, i když vlastně jo. Hodně nás štve, když vidíme , že někteří naši "hardcové" fandové dávají mladším nebo novějším fanouškům najevo, že mezi ně nepatří. Protože to je přesně to, proti čemu s kapelou bojujeme - základ by měl být nechovat se k nikomu povýšeně.


Kdysi jsi navrhoval merchandise pro My Chemical Romance. Pořád to děláš?

To už je dávno, teď  už na to bohužel nemám čas. Ale spolupracujeme s dvěma  návrhářskými firmami, které nám trička a ostatní věci dodávají. My jim říkáme, jak si to zhruba představujeme a potom schválíme nebo zamítneme jejich návrhy. Na starosti to mají teda hlavně Frankie a Mikey, kteří na všechno dohlížejí.


Kostými k albu The Black Parade navrhovala Collen Atwood, která se podílela napšíklad na kostýmech k filmu Mras Útočí! nebo Ospalá díra. Nebavilo by tě s ní spolupracovat? Že byste dohromady navrhovali oblečení a vytvořili třeba společnou kolekci?

Já bych s ní spolupracoval rád, protože byla fakt úžasná. Ze všech těch lidí, ktří nám s The Black Parade pomáhali, patřila mezi ty nejlepší - jak po lidsjé stránce, tak co se profesionality týče. Byla v podstatě taková naše velká ségra. Jenže ona je natolik talentovaná, že nepotřebuje výpomoc od někoho, jako jsem já. Ale stejně doufám, že s ní někdy budu spolupracovat.


První dva klipy z alba točil Samuel Bayer, který natočil třeba Smells Leke Teen Spirit od Nirvany nebo všechny klipy k desce American idiot od Green Day. Proč jste neoslovili vašeho dvorního režiséra Marca Webba, který s kapelou spolupracuje od roku 2004?

Kapela se hosně změnila a pro nás bylo důležité se představit v novém světle, takže volba jiného režiséra byla na místě. Každý režisér má svůj styl, je jako malíř s paletou barev a každý z nich si ty barvy namíchá jinak. Chtěli jsme, aby nás lidi nevnímali jako My Chemical Romance, ale jako naše alter ego The Blyk Parade a Samuelův styl nám pro tento účel přišel ideální. Ale celou dobu jsme věděli, ře se k Marcovi vrátíme. Byla jen otázla, se kterým klipem to bude.


A nebral si to Marc Webb v tu chvíli osobně?

Vzal to naprosto v pohodě. S Marcem jsme si hodně blízko, máme takový sourozenecký vztah, takže to pochopil. On kdysi dávno se Samem pracoval a chápal, proč sme si ho vybrali. A předpokládáme, že Samovi je jasný, proč se zase vrasíme k Marcovi a taky si to nebere osobně. My spolupracujeme s lidmi, kteří jsou natolik profesionální, že se nikdy nemusíme obávat nějakýho zhrzenýho ega, protože většinou žádné ani nemají.


V současné době pracuješ na komiksu The Umbrella Academy. O čem bude?

Ono je to hodně složitý vysvětlit nebo nějak popsat. Je to trochu experimentální, zamotaný a zvláštní příběh a je to hodně inspirováno komiksem Doom Patrol od Granta Morisona. Příběh je o tom, jak je někdo donucen k nějakému zásadnímu činu jako třeba zachránit svět, aniž by k tomu měl chuť, a nebo dokonce schopnosti.


A kdy to vyjde?

V květnu vyšel v rámci "free comic book day" první dvanácti stránkový díl, který se zadarmo rozdával v komiksových obchodech, ale to bylo jen ve Státech. Zbytek vyjde podle všeho v září.


Vy jste byli jednou z prvních kapel, která byla hodně aktivní na stránkách myspace.com. Víš vůbec, kolik tam teď máte "kámošů"?

To ne, ale vím, že jich máme hodně. My jsme totiž internet používali dávno před myspace - byli jsme na stránkách jako mp3.com. Byly to weby, na které můžeš dát svoji hudbu, aby se doastala mezi lidi, myspace pak tuhle interakci jenom zdokonalil.


To znamená, že se nedíváte na profily vaších "kámošů"?

Ne, my internet moc nesjíždíme. Je to fakt hodně divné místo. Radši se s našimi fanouškama potkám po koncertě, než abych je hledal na myspace.

Obrazek


10 věcí, které jste možná o MCR nevěděli

1. Kapela vznikla pod vlivem událostí 11. září. Gerard byl očitým svědkem zřícení Dvojčat. Byl totiž zrovna v New Yorku, kde pracoval v jedné animátorské skupině. Svůj zážitek pak zpracoval do vůbec první písně své kapely, kterou pojmenoval Skylines and Turnstiles.

2. Kapela si svůj název vypůjčila z knihy Ecstasy: Three Tales of Chemical Romance od britského spisovatele Irvina Welshe, známého autora Trainspottingu.

3. MCR předskakovali Green Day na části turné k albu American Idiot. Spekulovalo se o tom, že by se měli v rámci této šňůry ukázat i v Praze, ale k tomu nakonec nedošlo a před Green Day si v Sazka Aréně zahráli domácí Clou.

4. Gerard Way měl v minulosti problémy s alkoholem a drogami, což je přesvědčivě zaznamenáno i na DVD s názvem Life On The Murder Scene.

5. Hned dva členové kapely se zranili během natáčení videa k zatím předposlednímu singlu Famous Last Words. Gerard si natrhl vazy v kotníku, zatímco bubeník Bob Bryar si popálil nohu. V jedné verzi klipu je pak Bobovo popálení na samém konci i vidět – vykřikne, že už to nemůže vydržet a uteče ze záběru.

6. Letos 19. dubna ohlásil basák Mikey Way, že na čas opouští kapelu. Není to prý ale odchod, jen si dává pauzu. Důvodem je, že se chce věnovat své čerstvé manželce Alicii, se kterou se brali letos v březnu (ještě ten večer ale měla kapela koncert). Za svědka mu šel brácha Gerard. Není to poprvé, co Mikey MCR opustil – poprvé se tak stalo před natáčením poslední desky, když se psychicky zhroutil.

7. Když hráli v říjnu 2006 krátké vystoupení v obchodě Virgin Megastore v Londýně, v publiku byl i kytarista kapely Towers Of London, který na bubeníka Bryera hodil hořící cigaretu. Následně byl vyveden ochrankou...

8. Ten samý měsíc se do My Chemical Romance pustili i členové britské kapely Kasabian. Označili je za klauny, co „nemají vůbec nic pozitivního, co by mohli říct.“

9. Vyhraněné názory na kapelu se projevily i na loňském ročníku festivalu v anglickém Readingu, když část publika zasypala kapelu lahvemi. A nejen to – originálnější „antiemaři“ házeli i plátky slaniny, mandarinky, golfové míčky nebo flašky s močí.

10. Na aktuálním turné musela kapela zrušit několik koncertů z prazvláštního důvodu – někteří členové kapely, jejich tým a také tým předskakujících Muse, se přiotrávili jídlem na večeři po koncertě v americkém městě Williamsburgu.ObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

MCR forever!!!

(L!ll, 22. 8. 2007 14:03)

Máš moc krásné stránky,jediná věc,kterou jsem netušila,byla ,že Mikey se někdy psychicky zhroutil....